Tajemnica błękitnego zamczyska – Beata Wieczorek

Pamiętacie to uczucie, które kiedyś towarzyszyło Wam każdego roku mniej więcej w okolicach 24, czy 26 czerwca? Za oknem jasne słońce, a do ostatniego dzwonka zostały tylko dwie lekcje... a potem już tylko plecak, pociąg i podróż w bardziej, lub mniej sprecyzowane nieznane.

okładka książki

I jeszcze ten cichy głos, gdzieś „z tyłu głowy”, który zapowiada, że tego lata na pewno czeka nas jakaś wielka i tajemnicza przygoda. Wszystkie książki przeczytane podczas roku szkolnego nie mogą przecież odejść tak łatwo w zapomnienie. Wiedza zdobyta podczas lektury Defoe, Swifta, czy Stevensona nie powina się przecież zmarnować.

Najlepiej wtedy wyjechać gdzieś daleko – do Babci w innym mieście, to Cioci na wsi, w odwiedziny do kuzynów, do których dojeżdża tylko jeden pekaes dziennie... - gdzieś w te okolice. Potem należy uważnie słuchać tego, o czym opowiadają mieszkańcy danej miejscowości. To jest właściwy klucz do odnalezienia zagadki - choć jeszcze nie do jej rozwiązania. Bo – powiedzmy sobie szczerze – znalezienie naprawdę dobrej zagadki jest czasem trudniejsze niż jej wyjaśnienie.
Nie zaszkodzi również zdrowa porcja bujnej wyobraźni, garść odwagi, jakaś okoliczna legenda i mała grupa bohaterów, którzy nie zawsze się lubią. Być może zapytacie zdumieni: „po cóż ten ostatni warunek?” Otóż po to, by na koniec każdy mógł powiedzieć, że się czegoś nauczył. Przecież wakacje z przygodą, ale bez morału, nie są tak naprawdę pełne...

Myślę, że właśnie takie wakacyjne skojarzenia najlepiej oddają charakter książki Tajemnica błękitnego zamczyska. Jest to oczywiście książka dla młodszego czytelnika, a od wspomnianych wcześńiej autorów odbiega objętością, ale nie zmienia to faktu, że jest ona również przyjemnym oderwaniem się od codziennych problemów dla czytelnika nieco starszego. Zawsze warto na chwilę wrócić do beztroskich wspomnień.

Główną bohaterką jest Magdalena, która całkiem niedawno przeprowadziła się z rodzicami do Małej Miejscowości z Tajemniczym Zamkiem. Oczywiście Magdalena lubi chodzić do szkoły, ale jeszcze bardziej lubi biegać po łąkach... jak się okazuje nie zawsze też słucha rodziców, a to może mieć już różne konsekwencje.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Comm
ISBN: 978-83-62518-03-6
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl