Życie codzienne templariuszy – Georges Bordonove

Niewykluczone, że Templariusze, to najbardziej nieznany “znany” zakon. Nagromadzone przez nich rzekome skarby, były równie sławne, co tajemnicze. Bez wątpienia zasługiwali na miano królewskich księgowych ale ich wartość dało się zmierzyć nie tylko złotem.

okładka książki

Templariusze, jako zakon rycerski, dopuszczali do swoich szeregów również “świeckich braci”. Trzeba jednak przyznać, że również dla nich reguła zakonna nie była specjalnie pobłażliwa. Wszyscy zobowiązani byli do wstrzemięźliwości, częstych modlitw i równie częstych ćwiczeń fizycznych. A jednak mimo faktu, że zakon oferował głównie ascezę i okazjonalne cierpienia nowi ochotnicy wciąż się pojawiali.
Życie codzienne... to próba opowiedzenia tego, co działo się za drzwiami komandorii i zamków, kiedy templariusze akurat nie ratowali Chrześcijan w Ziemi Świętej. By uwiarygodnić tę codzienność autor tworzy postać Jocelina – młodzieńca, którego największym marzeniem jest wstąpienie w zakonne szeregi.

Jocelin w dość młodym wieku wyraził głośno swoje marzenie. Dzięki temu możemy zaobserwować czas przygotowań, czas pierwszych treningów i służby przygotowawczej. Oczami młodego człowieka widzimy najpierw podziw, dla nieosiągalnych ideałów rycerskich, potem szarą codzienność służby, by wreszcie na koniec stanąć w świątyni przed pozostałymi braćmi i złożyć przysięgi zakonne.

Jednak nie wszystko jest piękne i kolorowe. Podczas swoich przygotowań Jocelin martwił się, że tak mało może zaoferować zakonowi w podziękowaniu za przyjęcie go w swoje szeregi. Dysponował zaledwie “garstką srebra młynem i kilkoma akrami ziemi”. Być może jego obawy wynikały z faktu, że zakon musiał pokryć koszty jego wyposażenia, a być może już wtedy widział rosnące bogactwa zakonu.

Obserwacje nie kończą się na wstąpieniu w szeregi rycerskie. Jocelin ćwiczy i modli się dalej już jako templariusz i razem ze swoimi braćmi jest wysyłany do pomocy pielgrzymom w Ziemi Świętej.

Autor przedstawia w zarysie historię zakonu od jego utworzenia i spisania reguły, aż do aresztowań, a pomiędzy ważniejsze wydarzenia wstawia obserwacje Jocelina. Całość uzupełniona ilustracjami i bibliografią zainteresuje na pewno każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o zakonie templaruszy.

Kamil Świątkowski

Replika
ISBN: 978-83-60383-92-6