Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej – Laurence Ress

Historią pasjonuję się od dawna, a szczególnym zainteresowaniem darzę okres początku XX wieku. Poszukując książki o II wojnie światowej natrafiłam na Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej. Brzmiący zagadkowo tytuł wzbudził moje zainteresowanie. Postanowiłam więc, że przeczytam…. I nie żałuję. O tym niechlubnym okresie w dziejach ludzkości powstało wiele książek historycznych. Jedne z nich czyta się z łatwością, inne – opasłe tomiska z trudem. Za zamkniętymi… zaliczam się do tych pierwszych.

okładka książki

Książka podzielona jest na sześć części. Wprowadza to pewien porządek w lekturze. Warto zaznaczyć, że Ress bazował na materiałach dostępnych po otwarciu wschodnich archiwów. Niewątpliwym atutem tej książki są relacje świadków historycznych wydarzeń. Na kolejnych stronach pojawiają się wypowiedzi marynarzy, lotników, enkawudzistów, żołnierzy Wermachtu, kobiet – ofiar gwałtów. Wstrząsające wyznania poruszą każdego. Dzięki swemu układowi graficznemu książka pozwoli każdemu (nawet osobie, która z historią jest na bakier), poznać ważne zagadnienia dotyczące okresu II wojny światowej.
Dlaczego Stalin, Churchill i Roosevelt podejmowali takie decyzje? Jak przebiegały spotkania z Ribbentropem w Moskwie? Kto i dlaczego udzielał tajnej pomocy wojskowej Niemcom.

Lektura Za zamkniętymi… pozwoli uzyskać odpowiedź na te i wiele innych pytań.
Książka łączy w sobie elementy dzieła typowo historycznego ze stylem dziennikarskim. Dynamiczna narracja nadaje całości utworu specyficzny charakter. Wzbogaca go i czyni dużo bardziej przystępnym w odbiorze.

Autor w znacznej części książki skupia się na historii Polski. Pada między innymi stwierdzenie: „sposób postępowania aliantów wobec Polaków był niegodziwy".
Z zaciekawieniem przebrnęłam przez to dzieło. Mogę stwierdzić z całą pewnością, że dzięki tej książce na nowo poznałam ten okres w historii świata. Wiele nieznanych mi dotąd faktów, autentyczne relacje świadków i ciekawy styl pisarski autora sprawiły, że lektura ta na długo zostanie w mej pamięci. Polecam ją miłośnikom historii i tym wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś nowego.

Agnieszka Maciejczuk

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-203-3
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl