Zaklinacz – Donato Carrisi

Nic nie da, gdy dowiesz się jak. Nie musisz zrozumieć dlaczego. Nie wystarczy, byś odkrył kto. On zawsze będzie krok przed tobą.
Książki czytać lubię. Najczęściej mając do wyboru film albo książkę, wybieram tą drugą opcję. Wyjątkiem są jednak wszelkie horrory i thrillery. Trudno mi powiedzieć z czego to wynika, ale biorąc pod uwagę te właśnie gatunki przeważnie wybieram jednak filmy. Być może wiąże się to z tym, że łatwiej przychodzi mi obejrzenie ekranizacji niż wyobrażanie sobie strasznych rzeczy i czytanie opisów zbrodni. Niestety (w tym przypadku) w trakcie lektury moja wyobraźnia pracuje aż za nadto intensywnie, co w rezultacie powoduje niekiedy nocne koszmary.

okładka książki

A jednak Zaklinacza przeczytałam… Dawkowałam go sobie przez blisko tydzień, starając się przy tym czytać go za dnia. Nawet przez myśl mi nie przeszło, by poczytać go sobie na dobranoc. I wam też nie radzę. Chyba że ktoś jest miłośnikiem mocnych wrażeń, albo szuka sposobu na bezsenną noc.
Już sam okładkowy opis mrozi krew w żyłach. Nie bez powodu porównuje się tą książkę do filmów takich, jak „Milczenie owiec”, „Siedem”, „Szósty zmysł”.
Odcięte członki to pierwsze wstrząsające znalezisko. Odcięte ręce dzieci. Sześć członków zakopanych w ziemi. Jednak policji znane są personalia tylko pięciu ofiar, pięciu dziewczynek. Nasuwa się więc pytanie o to, kim jest szósta z nich i czy jest coś, co ją łączy z pozostałymi. Śledczy próbują rozwikłać zagadkę związaną z porwaniami i zabójstwami dzieci. Dodatkowo poszukują odpowiedzi na pytanie o to, czy szósta dziewczynka może jeszcze żyć i czy uda się ją uratować.
Na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w tej makabrycznej sprawie staje doktor Goran Gavila, cywilny kryminolog i wykładowca uniwersytecki. Młoda policjantka Mila Vasquez, ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci, zostaje poproszona o udział w śledztwie. Pomimo niechęci niektórych spośród policjantów, spostrzeżenia Milii okazują się bardzo pomocne w toku śledztwa i nadają mu nowy kierunek. To ona jako pierwsza odnajduje możliwe powiązanie szóstej z dziewczynek z jedną z wcześniej zaginionych ofiar.
Sadystyczny morderca bawi się jednak z policjantami w "kotka i myszkę". Podsuwa im nowe tropy, a pomimo to wydaje się nieuchwytny. Starannie wybiera miejsca, w których ukrywa ciała ofiar. Okazuje się przy tym, że ich wybór nie jest przypadkowy, ukazuje bowiem niewykryte dotąd zbrodnie i ludzi, którzy je popełnili. Napotykamy na agenta handlowego, księdza, pomocnika murarza. Wszyscy oni wydają się porządnymi obywatelami i są przykładem na to, jak bardzo mogą milić pozory.
Do czego tak naprawdę dąży tajemniczy „inspirator”? Czy śledczym uda się rozwikłać zagadkę i odnaleźć szóstą ofiarę? Czy jest szansa, że wygrają wyścig z czasem i odnajdą ją żywą?
Wszystkim, którzy chcą odnaleźć odpowiedzi na te pytania polecam lekturę „Zaklinacza”.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Albatros
ISBN: 978-83-7659-506-1
tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl