Zdrada Kopernika - Artur Górski

W ciągu kilku ostatnich lat wydawcy dość często raczyli nas książkami z nazwiskiem w tytule. Jedne słabsze, inne znacznie przyjemniejsze. Niektóre z nich próbowały forsować tajemnicze teorie spiskowe, a inne stanowiły warsztat do literackich wprawek uznanych pisarzy. Wszystkie na swój sposób próbują się wpisać w popularny nurt sensacyjnych kryminałów historycznych

okładka książki

Zdrada Kopernika jest prawdopodobnie pierwszą, osadzoną w polskich realiach, książką tego rodzaju. I to książką osadzoną całkiem mocno. Nie chodzi tylko o teren działań, czy nazwiska głównych bohaterów. Autor napisał również artykuł na temat związku Mikołaja Kopernika i Anny Schilling. Jak sam przyznaje we wstępie, to właśnie materiały zebrane na potrzeby artykułu podsunęły mu również pomysł na większą historię.
Oczywiście Czytelnik nie powinien i raczej nie da rady ocenić merytorycznej wartości pracy wykonanej przez Górskiego, zwłaszcza dotyczącej Astronoma i jego romansu. Jednak na pewno warto docenić wszelkie starania podjęte, by historyczne zagadki zmienić w całkiem przyjemną fikcję. Szczegóły topograficzne są już o wiele łatwiej sprawdzalne. Są opisane tak dokładnie, że prawie natychmiast nabiera się ochoty pójść śladami bohaterów, by pozwiedzać bielański las, czy napić się schłodzonych trunków w ogródku niedaleko wydawnictwa.

Zaczynając pisanie tej książki Górski musiał się zmierzyć z niełatwym zadaniem. Nie chodzi o sam temat, czy o pracę pisarską. Choć w tym drugim przypadku muszę przyznać, że wybrnął z problemu w sposób wręcz książkowy. Największym przeciwnikiem na drodze Zdrady Kopernika jest właśnie mnogość podobnych tytułów. Każdy następny musi więc zaproponować czytelnikowi coś więcej... coś, czego jeszcze nie poznał i to właśnie jest dla autora najtrudniejsze.
Artur Górski wybrnął z tego proponując książkę przeznaczoną ściśle na polski rynek i dla polskiego czytelnika. I udało mu się stworzyć opowieść zgrabną i przyjemną w czytaniu, którą szczególnie polecamy wszystkim często podróżującym - znacząco skraca czas spędzony w pociągu, czy autobusie.

Kamil Świątkowski

Erica
ISBN: 978-83-89700-94-0