Z nauką historii czasem bywa tak, że się wkuwa na pamięć przedstawiane przez nauczyciela fakty i zapomina się je zaraz potem. Czasem jednak wpada się po uszy i szuka się wszelkich możliwych źródeł i interpretacji a w głowie tworzą się obrazy. Jeśli wtedy masz jeszcze odpowiednią ilość lat, to bierzesz patyk i wybiegasz na dwór krzycząc: TrrrATATATATA...
Oczywiście nie jest wykluczone, że jednak masz więcej lat i takie zachowanie Ci nie przystoi. Na szczęście razem z wiekiem wzrasta ilość zabawek i źródeł z których można korzystać, by poszerzyć swoją wiedzę, nawet jeśli sam obiekt zainteresowań to wąska specjalizacja – na przykład... rodzinne miasto; na przykład... Elbląg.
Chyba każdemu zdarzyło się iść ulicą i patrząc na budynki wyobrażać sobie „jak to drzewiej bywało”. Zapewne były to różne dzielnice i zdecydowanie różne „drzewiej”. Przy odrobinie szczęścia trafiliście może na opowieści dotyczące wybranych dzielnic, przecznic i kamienic. A czy szukaliście dalej?
Tomasz Stężała - autor książki Elbing 1945 - przyznaje we wstępie, że to właśnie takie poszukiwania przyczyniły się do powstania „Odnalezionych wspomnień”. Zaczęło się od dyskusji i obudzonej ciekawości, jak to z tym wyzwoleniem Elbląga było naprawdę. Potem przyszły zaskoczenia i niespodzianki i w końcu pomysł na książkę.
Elbing 1945 – Odnalezione wspomnienia to pierwsza część tej opowieści. Autor zdecydował się na beletryzowane przedstawienie wszystkich stron biorących udział w wydarzeniach z przełomu lat 1944 i 1945. Można odnieść wrażenie, że w książce dzieje się odrobinę za dużo i rozwijanych jest zbyt wiele wątków, ale to właśnie to przemawia na korzyść opowieści. Ostatnie, co można przecież powiedzieć o wojnie, to że jest spokojna i uporządkowana. Życie wielu ludzi zmienia się w ruinę – nie tylko żołnierzy, często walczących z przymusu, nie z własnej woli – ale i ludności cywilnej, która chciałaby trzymać się jak najdalej od frontu, ale działania wojenne nie dają im na to szans.
Takie przedstawienie historii wyzwolenia Elbląga pozwoliło na utrzymanie badawczego obiektywizmu przy jednoczesnym zachowaniu formy atrakcyjnej dla niehistoryków.
Wydawca zapowiedział szybkie wydanie drugiej części opowieści Elbing 1945 - pozostaje więc czekać i życzyć przyjemnej lektury.
Wydawnictwo Erica
ISBN: 978-83-62329-10-6