Spustoszenie – Bitwa pod Porto 1809 r. – Bernard Cornwell

Porucznik Sharpe maszeruje dalej wraz ze swoim oddziałem doborowych strzelców – krnąbrnych indywidualistów w zielonych mundurach. Zapodziany w górzystej Portugalii, z dala od swojej macierzystej jednostki smakuje trudów i brudów dowodzenia, choć zlecona misja, wydaje się jakimś żartem, nielicującym z charakterem walecznego Sharpe’a. A to tylko przedsmak piekła.

okładka książki

Na prośbę wdowy po majętnym brytyjskim handlarzu win oddział Sharpe’a pod zwierzchnictwem tajemniczego pułkownika Christophera ma zadanie konwojowaćcórkę wdowy. Pułkownik Christopher mieniący się specjalnym wysłannikiem rządu do spraw negocjacji wojennych wydaje się także być niespodziewanie wyjątkowo zainteresowany losem niewinnej młódki, jaką wciąż jest Kate Savage. Jak się okazuje, dziewczyna wiele odziedziczyła i nie tylko ze względu na urodę zdaje się być smakowitym kąskiem.

Zanim jednak Sharpe wmiesza się w sprawy wielkich romansów i fortun musi po prostu przeżyć i ujść cało z masakry dokonanej przez Francuzów na Portugalczykach na moście w Oporto (obecnie Porto). Walki o mosty z resztą zdają się tematem przewodnim tego tomu, ale tak to już jest w kraju gdzie nitki wodne wcinają się głęboko w wysokie skały. Tom ten autor poświęca także przybliżeniu sytuacji dzielnych Portugalczyków lawirujących między mocarstwami, ich poświęceniu i dylematom politycznym.

Dalej jest tylko gorzej: nieposłuszeństwo w oddziale, walki w szalejącej burzy, zdrady, polityczne zawikłane układy, w których Sharpe ma duże szanse stać się kozłem ofiarnym, ogólnie mówiąc przechlapane. Nawet pomoc partyzanckiego oddziału oraz młodego portugalskiego porucznika – poety-wykształciucha nie zdaje się na wiele i atmosfera zaszczucia wisi w powietrzu.

Nic to jednak dla Richarda Sharpe’a, – kolejne próby i trudności tylko umacniają go w zasadności swoich podejrzeń względem śmiertelnie niebezpiecznej, szpiegowskiej gry prowadzonej przez pułkownika Christophera. Jednocześnie, mimo pewnych kłopotów, porucznik buduje coraz lepsze relacje z podwładnymi i zyskuje ich szorstki szacunek i zaufanie.

Podsumowując szatańskie zagrywki, klimat osaczenia, piękna kobieta w opałach, wojna przegranych i żołnierski humor w sam raz na rozpoczynającą się jesienną słotę.

Marcin Marchlewski

Wydawnictwo Erica
ISBN: 978-83-62329-83-0